×

Revista presei -- Data și ora publicării: 11.03.2025 11:58:39

REVISTA PRESEI /11 mar 2025 /



Dan Negru ironizează TVR: „La ora 23:35, când totul fierbea, televiziunea statului român sforăia”
Serialul de pe Netflix care a înnebunit toată România: A urcat rapid în topul celor mai vizionate producții
Reacţia Societăţii Române de Radiodifuziune în cazul afirmaţiilor pro-Georgescu ale redactorului şef de la Radio Iaşi: SRR se delimitează de orice fel de abatere de la deontologia profesională şi normele legale şi a dispus analiza cu celeritate a situaţiei
„În afara timpului”, un film despre lockdown şi memorie în regia lui Olivier Assayas, în cinematografe
Reţeaua de socializare X, afectată de mai multe pene la nivel mondial
Festivalul Filmului Francez 2025: O nouă ediție plină de emoție și cinematografie de excepție
CNA. Şase clipuri cu sute de mii de vizualizări, scoase de pe TikTok. Instigau la violenţă. „E pe viaţă şi pe moarte acum, aţi înţeles?”
După ce s-a despărţit de Prima News şi Canal 33, Ionuţ Cristache are din nou emisiune
ANCOM face un exercițiu de eliminare a conținutului neautentic de pe rețele. Câți români au Facebook, TikTok sau Instagram
Cronica Cârcotașilor revine la Prima TV cu sezonul 51! Mai acizi, mai haioși, mai cârcotași ca niciodată!
Austria va interzice telefoanele mobile în școli
Elon Musk acuză Ucraina de un atac cibernetic asupra platformei X: 'A fost făcut cu resurse considerabile'
Pro TV anunță noi schimbări pentru Survivor România 2025. Ce se întâmplă cu difuzarea show-ului
Autoritatea pentru Digitalizarea României anunţă un record de tranzacţii prin www.Ghişeul.ro - Titluri de stat TEZAUR în valoare de 45,5 milioane de lei, în 24 de ore / Subscrierea pe platformă continuă până în 2 aprilie


....


Dan Negru ironizează TVR: „La ora 23:35, când totul fierbea, televiziunea statului român sforăia”

Celebrul prezentator TV Dan Negru a lansat un atac dur la adresa Televiziunii Române (TVR), criticând lipsa de reacție a instituției în momente de maximă importanță pentru public. Într-o postare pe Facebook, Negru a evidențiat faptul că, la ora 23:35, TVR difuza un program irelevant, în timp ce evenimentele de actualitate captau atenția opiniei publice. „La ora 23:35, aseară, când totul fierbea, televiziunea statului român, TVR, sforăia”, a scris Dan Negru, adăugând și capturi de ecran din programul TVR pentru a-și susține afirmațiile. Mai mult, acesta a subliniat că inclusiv postul de știri al televiziunii publice, TVR Info, difuza o reluare în acel moment.
https://www.dcnews.ro/dan-negru-ironizeaza-tvr-la-ora-23-35-cand-totul-fierbea-televiziunea-statului-roman-sforaia_988180.html

Serialul de pe Netflix care a înnebunit toată România: A urcat rapid în topul celor mai vizionate producții

Horror, dragoste, science fiction, război, dramă, comedie sau thriller – Netflix nu încetează să ne surprindă cu noi producții ce captează atenția. Un exemplu recent este un serial lansat pe 5 martie, care a urcat rapid pe primul loc în topul celor mai vizionate producții ale platformei de streaming. Cu o poveste captivantă și o distribuție impresionantă de actori colombieni, acest serial a cucerit publicul. Este vorba despre „Medusa”, un thriller palpitant.
https://www.stiripesurse.ro/video-serialul-de-pe-netflix-care-a-innebunit-toata-romania-a-urcat-rapid-in-topul-celor-mai-vizionate-productii_3608263.html

Reacţia Societăţii Române de Radiodifuziune în cazul afirmaţiilor pro-Georgescu ale redactorului şef de la Radio Iaşi: SRR se delimitează de orice fel de abatere de la deontologia profesională şi normele legale şi a dispus analiza cu celeritate a situaţiei

Societatea Română de Radiodifuziune susţine că a dispus o analiză în cazul redactorului-şef al Radio Iaşi, Nicolae Tomescu, după ce acesta a scris pe Facebook că Biroul Electoral Central ar fi luat o decizie fără “argumente“ şi “dovezi legale“ pentru a respinge candidatura lui Călin Georgescu. Totodată, SRR afirmă că “se delimitează de orice fel de abatere de la deontologia profesională“. “Societatea Română de Radiodifuziune se delimitează de orice fel de abatere de la deontologia profesională şi normele legale şi, totodată, a dispus analiza cu celeritate a situaţiei. În regim de urgenţă, la nivelul SRR au fost analizate şi luate primele măsuri faţă de informaţiile apărute în mediul public, pe pagina de Facebook a Radio Iaşi, care au fost preluate de media online“, se arată într-o precizare a SRR pentru News.ro, fără însă a fi precizate care au fost măsurile dispuse.
https://www.news.ro/cultura-media/reactia-societatii-romane-radiodifuziune-cazul-afirmatiilor-pro-georgescu-redactorului-sef-radio-iasi-srr-delimiteaza-fel-abatere-deontologia-profesionala-normele-legale-dispus-analiza-celeritate-1922400110102025032021961232

„În afara timpului”, un film despre lockdown şi memorie în regia lui Olivier Assayas, în cinematografe

La cinci ani de la începutul pandemiei, filmul „Hors du temps” („În afara timpului”), regizat de Olivier Assayas şi distribuit de Independenţa Film, ne invită să privim înapoi la acel moment unic, în care am fost cu toţii suspendaţi între trecut şi un viitor incert. În martie 2020, lumea întreagă se oprea. Străzile se goleau, timpul se suspenda, iar viaţa, aşa cum o ştiam, intra într-o realitate paralelă. Scris şi regizat de Olivier Assayas, „Hors du temps” este un film intim şi personal, inspirat din experienţele regizorului în perioada de lockdown. Filmările au avut loc chiar în casa copilăriei sale, lângă Paris, un spaţiu care joacă un rol esenţial în poveste, încărcat de obiecte şi amintiri reale.
https://www.news.ro/entertainment/in-afara-timpului-un-film-despre-lockdown-si-memorie-in-regia-lui-olivier-assayas-in-cinematografe-video-1922405611462025030921961877

Reţeaua de socializare X, afectată de mai multe pene la nivel mondial

Reţeaua de socializare X, propritatea lui Elon Musk, a suferit, începând de luni dimineaţa, trei pene, potrivit site-ului Downdetector. Un prim vârf al dificultăţilor a fost semnalat de către Downdetector cu puţin înainte de ora 10.00 GMT (12.00, ora României). Alte pene au avut loc luni la prânz şi luni după-amiaza. Era imposibil, pe aplicaţie, să se trimită mesaje sau profile sau să parcurgă fluxul. În versiunea web, site-ul X afişa mesajul ”a avut loc o eroare. Încercaţi să reîncărcaţi pagina”. Ultima pană mondială a reţelei a avut loc la sfârşitul lui 2023.
https://www.news.ro/externe/reteaua-de-socializare-x-afectata-de-mai-multe-pene-la-nivel-mondial-1922401210002025032021961237

Festivalul Filmului Francez 2025: O nouă ediție plină de emoție și cinematografie de excepție

Festivalului Filmului Francez a ajuns la a 29-a ediție, devenind un eveniment de tradiție în peisajul cultural românesc. Între 20 și 30 martie 2025, Institutul Francez din România, organizatorul festivalului, aduce pe marile ecrane cele mai recente și apreciate producții din Franța. În nu mai puțin de 12 orașe. Sub titlul Échos, ediția din acest an își propune să reflecte forța atemporală a cinematografiei, un mediu artistic ce transcende generațiile și provoacă emoții profunde. Spectatorii din București, Cluj-Napoca, Timișoara, Iași, Brașov, Brăila, Arad, Sibiu, Suceava, Sfântu Gheorghe, Târgu Mureș și Constanța vor avea ocazia să descopere filme ce surprind multiplele fațete ale existenței umane, de la drame emoționante la comedii rafinate.
https://www.presshub.ro/festivalul-filmului-francez-2025-o-noua-editie-plina-de-emotie-si-cinematografie-de-exceptie-365263/

CNA. Şase clipuri cu sute de mii de vizualizări, scoase de pe TikTok. Instigau la violenţă. „E pe viaţă şi pe moarte acum, aţi înţeles?”

„Trădătorilor, aţi vrut război, război o să fie!”, „Haide peste ei!”, „ E pe viaţă şi pe moarte acum, aţi înţeles?” „E gata, dacă poporul nu se revoltă acuma suntem morţi toţi, noi, copiii noştri, toţi”; sunt doar câteva dintre postările apătute pe TikTok şi care au intrat în vizorul CNA. CNA s-a reunit luni, 10 martie, într-o şedinţă specială pentru a discuta de urgenţă o serie de clipuri video apărute pe reţeaua TikTok în care utilizatori români instigau la violenţe după ce Biroul Electoral Central i-a invalidat candidatura lui Călin Georgescu.Este vorba de postări care au înregistrat sute de mii de vizualizări şi mii de distribuiri. Un material identificat pe TikTok, încărcat pe 10 martie pe profilul denumit agentul.hot.news.cnn. Postarea conţine următoarele titrări: „Am Vrut Pace iar voi aţi Refuzat acum aveţi Război" şi „România trezeşte-te pune mâna pe bâte, topoare tot ce aveţi. Asta este acuma ori niciodată vrem sfârşitul Hoţilor!”; Un material încărcat pe 07 martie pe TikTok, profilul denumit laurentiu.olarasu Laurentiu Olarasu. Din conţinut: „Trădătorilor, aţi vrut război, război o să fie! Să vedeţi voi revoluţie acuma, (…) Cu mic, cu mare, cu tot ce aveţi, la Bucureşti toată lumea!”.
https://www.paginademedia.ro/cna/cna-eliminare-clipuri-tiktok-instigare-violenta-21961048

După ce s-a despărţit de Prima News şi Canal 33, Ionuţ Cristache are din nou emisiune

MUTARE. Ionuţ Cristache va avea din nou emisiune, dar exclusiv online. Jurnalistul care în luna ianuarie anunţa încheierea colaborării cu Prima News şi Canal 33, se alătură grupului de presă al omului de afaceri Radu Budeanu. Cristache va realiza pentru platforma Gandul.ro, din 17 martie, o emisiune intitulată „Ai aflat”, potrivit unui anunţ postat chiar pe calaul de YouTube al Gandul.ro. De altfel, pe site-urile Gandul şi Mediafax au avut o campanie de teasing cu bannere, în care era afişată doar silueta unui bărbat, alături de titlul „Ai aflat cine vine la Gândul?”. Duminică a venit şi dezvăluirea: „Ai aflat? Din 17 martie te aştept la Gândul”, a anunţat chiar jurnalistul Ionuţ Cristache într-un scurt ptomo postat pe canalul de YouTube al publicaţiei.
https://www.paginademedia.ro/stiri-media/ionut-cristache-emisiune-gandul-21960680

ANCOM face un exercițiu de eliminare a conținutului neautentic de pe rețele. Câți români au Facebook, TikTok sau Instagram

Autoritățile române vor efectua pe 27 martie un exercițiu de simulare a unui mecanism de reacție rapidă care să permită raportarea și eliminarea rapidă a conținutului ilegal și neautentic de pe platformele sociale în contextul alegerilor prezidențiale din luna mai, a anunțat președintele ANCOM, Valeriu Zgonea. Mecanismul a fost lansat de Comisia Europeană în cazul în care se încălcă legislația electorală pe rețelele sociale în statele membre în care se desfășoară alegeri. O simulare similară a fost realizată și înaintea alegerilor din februarie din Germania. ”Pe 27 martie, noi vom face un exercițiu în care autoritățile relevante ale statul român împreună cu Comisia Europeană și platformele vom reacționa la astfel de scenarii. Sunt scenarii. Și noi acum așteptăm ca omologii noștri din Germania să ne transmită lecții învățate din partea lor, astfel încât să putem și noi să discutăm cu autorități relevante din statul român. (…) Sunt implicate autoritățile relevante de statul român, platformele, Comisia Europeană, ONG-uri și Autoritatea Electorală Permanentă care transmite deciziile BEC către marile platforme”, a spus Valeriu Zgonea. În plus, Guvernul lucrează la o ordonanță de urgență care să confere autorităților mai multe atribuții pentru a elimina conținutul ilegal online, ca măsură de protecție a procesului electoral.
https://spotmedia.ro/stiri/it/ancom-face-un-exercitiu-de-eliminare-a-continutului-neautentic-de-pe-retele-cati-romani-au-facebook-tiktok-sau-instagram

Cronica Cârcotașilor revine la Prima TV cu sezonul 51! Mai acizi, mai haioși, mai cârcotași ca niciodată!

Pregătiți telecomenzile, ascuțiți ironiile și puneți popcornul la îndemână, pentru că, din 12 martie, Cronica Cârcotașilor se întoarce! În fiecare miercuri, de la ora 20.00, la Prima TV, cel mai longeviv și iubit show de satiră din România revine cu sezonul 51, pregătit să taxeze gafele televizate, să arate cu degetul ridicolul și să ofere doza necesară de râs săptămânal. Șerban Huidu, Gabriela Marin și Codruț Kegheș (a.k.a Dezbrăcatu) sunt din nou la datorie, mai antrenați ca oricând în misiunea lor de a pune televiziunile sub lupă și de a le aminti vedetelor că internetul nu uită niciodată. „Dacă am ajuns la sezonul 51, înseamnă că avem încă multă treabă! Așa că ne suflecăm mânecile, ne punem ochelarii de analiză și suntem gata să vă livrăm cea mai fresh și usturătoare cronică de TV. Vă avertizăm: râsul în exces poate provoca dependență!”, spune Șerban Huidu, fondatorul Cronicii Cârcotașilor. Dacă vă era dor de perlele din televiziune, stați liniștiți, Cronica Cârcotașilor nu lasă nimic netaxat! „Cronica e ca un vin bun: cu cât trec anii, cu atât devine mai savuroasă! Doar că noi n-am îmbătrânit, ci ne-am perfecționat!”, spune Gabriela Marin, gata să disece alături de colegii săi gafele televizate. Și, desigur, Dezbrăcatu’ (Codruț Kegheș) nu putea lipsi din peisaj, fiind pregătit să își pună amprenta (și costumul inconfundabil) pe acest nou sezon. . „M-am întors cu forțe proaspete și cu tolba plină de idei năstrușnice! Pregătiți-vă, căci Dezbrăcatu’ nu iartă și nu uită – mai ales când e vorba de glume bune! Avem și un mesaj pentru veterani: mulțumim că ați râs cu noi! Iar pentru nou-veniții: pregătiți-vă pentru o porție zdravănă de râs... și poate un pic de roșu în obraji!”
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/media-advertising-csr/cronica-carcotasilor-revine-la-prima-tv-cu-sezonul-51-mai-acizi-mai-haiosi-mai-carcotasi-ca-niciodata-21960736

Austria va interzice telefoanele mobile în școli

Telefoanele mobile vor fi interzise în școlile din Austria, a anunțat ministrul educației, Christoph Wiederkehr, transmite agenția de știri dpa. Chiar dacă în trecut școlile și-au făcut propriile reguli în ce privește telefoanele mobile, noul regulament național marchează o schimbare de abordare, care va sprijini mai bine activitatea profesorilor și administratorilor școlari, a precizat ministrul educației, arată Agerpres.
https://www.profit.ro/povesti-cu-profit/vecini/austria-va-interzice-telefoanele-mobile-in-scoli-21961956

Elon Musk acuză Ucraina de un atac cibernetic asupra platformei X: 'A fost făcut cu resurse considerabile'

Elon Musk a declarat că rețeaua sa de socializare „X” a suferit întreruperi intermitente luni din cauza unui atac cibernetic neobișnuit de puternic, relatează Reuters. „Suntem atacați în fiecare zi, dar acest atac a fost făcut cu resurse considerabile. Fie este un grup mare coordonat, fie/și este implicată o țară”, a declarat Musk într-un mesaj publicat pe pagina sa de „X”. Agenția Reuters notează că Musk nu a clarificat exact ce a vrut să spună prin „resurse considerabile”, iar comentariile sale au fost întâmpinate cu scepticism de specialiștii în securitate cibernetică.
https://www.stiripesurse.ro/elon-musk-acuza-ucraina-de-un-atac-cibernetic-asupra-platformei-x-a-fost-facut-cu-resurse-consider_3608763.html

Pro TV anunță noi schimbări pentru Survivor România 2025. Ce se întâmplă cu difuzarea show-ului

Noi modificări în ceea ce privește show-ul Survivor România 2025. După ce a fost schimbată ora de difuzare, Pro TV vine cu vești bune pentru fanii emisiunii. Pe de altă parte, în ediția de luni, 10 martie 2025, are loc o confruntare verbală între Larisa Popa și Izabela Buruga. În ediția din această seară Survivor România, difuzată de la 23:30, la PRO TV, competiția devine tot mai acerbă! Cele două tabere vor lupta în Jocul pentru recompensă, iar tensiunile ating cote maxime. Dorința de a ajunge cât mai departe în competiție și de a câștiga trofeul și marele premiu îi determină pe concurenți să adopte strategii din ce în ce mai dure – nu doar pe traseu, ci și în tabere
https://www.tvmania.ro/pro-tv-anunta-noi-schimbari-pentru-survivor-romania-2025-difuzarea-536611

Autoritatea pentru Digitalizarea României anunţă un record de tranzacţii prin www.Ghişeul.ro - Titluri de stat TEZAUR în valoare de 45,5 milioane de lei, în 24 de ore / Subscrierea pe platformă continuă până în 2 aprilie

Autoritatea pentru Digitalizarea României anunţă, marţi, un record de tranzacţii prin www.Ghişeul.ro, respectiv titluri de stat TEZAUR în valoare de 45,5 milioane de lei cumpărate în doar 24 de ore. S-au fcut puţin peste 2.900 de tranzacţii, iar subscrierea pe platformă continuă până în 2 aprilie. ”În 24 de ore, au fost achiziţionate titluri de stat TEZAUR în valoare de 45,5 milioane de lei, efectuându-se 2907 de plăţi prin intermediul platformei puse la dispoziţia cetăţenilor de către Autoritatea pentru Digitalizarea României. Autoritatea pentru Digitalizarea României şi Ministerul Finanţelor au implementat sistemul de achiziţie a titlurilor de stat Tezaur din platforma www.Ghişeul.ro pentru a simplifica accesul populaţiei la mijloacele de economisire”, a transmis, marţi, Autoritatea pentru Digitalizarea României, printr-un comunicat de presă.
https://www.news.ro/economic/autoritatea-digitalizarea-romaniei-anunta-record-tranzactii-ghiseul-titluri-stat-tezaur-valoare-45-5-milioane-lei-24-ore-subscrierea-platforma-continua-pana-2-aprilie-1922400711002025031121961992

(MEDIA EXPRES)


Dacă tot ați ajuns aiciAbonamentele vă oferă acces la News Alerts pe e-mail, Anuarul gratuit online, și zilnic la REVISTA PRESEI, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știrile la liber, accesibile și pentru cei cu mai puține mijloace materiale interesați de comunicații, audiovizual și cinematografie. Dacă aceia dintre Dvs. care citesc știrile noastre și găsesc un folos în ele ne-ar ajuta, existența noastră nu ar mai fi pusă sub semnul nesiguranței zilei de mâine. Abonament click aici




Revista MEDIA EXPRES ediția curentă
Gratuit online, doar un click: Most recent issue of monthly Media Expres 1st Cover



Abonamentele la știrile MEDIA EXPRES va oferă acces la Alerta Știri! pe e-mail, Anuarul Media Expres și zilnic la REVISTA PRESEI, cu ultimele știri media, tv și comunicații, iar mai important pentru noi, ne ajută să publicăm știri verificate, la liber, pentru toți cei interesați de programe TV, radio, conținut online, cablu, comunicații, audiovizual și film (cinematografie). Noi ținem în arhivă istoria audiovizualului. Click aici pentru prima nostră știre online, când foarte puține dintre marile ziare și reviste nici nu se gândeau la versiuni digitale și la prezența pe web.

Pentru abonamente click aici



© 2001 -  Media Expres SRL