×

Programe TV -- Data și ora publicării: 18.06.2024 12:27:38

Pro TV a atins 65,2% cotă de piață cu România - Ucraina 3-0 la Euro 2024

București (MEDIA EXPRES) / 18 iun 2024 / România a învins Ucraina cu 3-0 în meciul de deschidere al zilei de 17 iunie la Euro 2024, prin golurile marcate de Stanciu, Marin și Drăguș. În celălalt meci al grupei, Slovacia a învins surprinzător Belgia cu 1-0, prin golul lui Schranz.

În grupa D, Franța a învins Austria cu 1-0, printr-un autogol al lui Wober.

Meciul România - Ucraina a fost lider de audiență la PRO TV, cu 14.8 puncte de rating și 65.2% cotă de piață în intervalul 16:00 - 17:51. Aproape 2.8 milioane de români au urmărit meciul, iar în minutul de aur, la ora 17:50, peste 3.7 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Meciul Slovacia - Belgia a plasat PRO ARENA în topul preferințelor telespectatorilor, cu 3.7 puncte de rating și 16.0 cotă de piață în intervalul 19:03 - 20:49.

Meciul Austria - Franța a fost lider de audiență la PRO TV, cu 9.5 puncte de rating și 36.4% cotă de piață în intervalul 22:00 - 23:56. 1.5 milioane de români au urmărit meciul, iar în minutul de aur, la ora 22:34, peste 1.8 milioane de telespectatori urmăreau partida.

Primul Studio EURO al zilei, difuzat în intervalul 17:59 - 18:57, a fost lider de audiență, cu 10.6 puncte de rating și 49.9% cotă de piață. Peste 1.6 milioane de români au urmărit emisiunea, iar în minutul de aur, la ora 18:03, aproape 2.2 milioane de telespectatori erau conectați la PRO TV.

Studioul UEFA EURO 2024, difuzat în intervalul 24:02 - 25:02, a fost lider de audiență, cu 3.4 puncte de rating și 28.5% cotă de piață.

Meciurile Euro 2024 sunt transmise oficial în România la PRO TV și pe VOYO.